U11

11. 6. 2024

5. místo na ČBP

Na prvním velkém turnaji sezóny obsazujeme umístění v polovině tabulky.

V rámci kategorie U11 jsme vyjeli na vůbec první velký letošní turnaj. Naším cílem bylo pokusit se ze základní skupiny prokousat mezi top 4 týmy do semifinále a zde se porvat o přímou účast na zářijové MČR. V základní části na nás čekali Ježci Jihlava a Hroši Brno a dva pro nás neznámé týmy Klasik Frýdek-Místek a Arrows Ostrava z regionu Východ. Do prvního utkání proti Ježkům jako startér nastoupil Theo Škrabal. Plán byl pošetřit týmovou nadhazovačskou jedničku po pětatřiceti nadhozech pro nedělní semifinále. Téměř čtyřicetiminutová úvodní směna na pálce však ukázala, že Ježci protentokrát nebudou konkurenceschopným soupeřem a Theo tak odházel pouze dvacet nadhozů s možností případného startu v dalším herním dni. Na kopec se tak dostal již v průběhu první směny jako long reliever Dave Krčál a zápas zavřela první z nadhazovačských posil z řad U10 Tobík Novosad. Konečné skóre 20:4.


Po jednozápasové pauze nás čekal nejméně předvídatelný soupeř skupiny, ostravští Arrows. Pokud jsme se chtěli probojovat do semifinále a nenechávat vše na případné potřebné výhře nad silnými Hrochy, pak pro nás utkání proti Arrows muselo být "must win" zápasem základní skupiny. Jako startéra jsme do toho klíčového utkání zvolili Tobina Latzku s cílem jít na maximální počet osmdesáti nadhozů a pro vrcholné zápasy turnaje Tobina podržet již jenom jako catcherovskou jedničku. O důležitosti utkání obdobně smýšlel i náš soupeř, když na kopec postavil své dva nejsilnější nadhazovače (SPOILER), budoucího startéra nedělního finále a startéra semifinále. Utkání bylo soubojem nadhazovačů. Tobin nás výborným výkonem držel v zápase až do páté směny (4.1 IP, 4 H, 1 ER, 0 BB, 10 K), kdy po odházení povoleného limitu přenechával kopec za stavu 2:2 našemu closerovi Natymu Wormovi. V dohrávce páté směny však Arrows stahují klíčové 2 doběhy. Pouhých 20 sekund před uplynutím herního času se dostáváme v šesté směně ještě jednou na pálku a po chybě obrany stahujeme třetí doběh. To je však z naší strany vše. Chyby v obraně i běžecké chyby v útoku v průběhu zápasu nás stojí potřebné body. Zápas prohráváme 3:4.

Do dvou sobotních zápasů tak musíme jít již s pozměněnou strategií. Pokud chceme hrát semifinále, musíme nutně porazit v úvodním sobotním utkání Hrochy. Nasazujeme proto opět Thea, kterého jsme pošetřili v předchozím dnu a hrajeme all-in. Theo bojuje (3.0 IP, 6 H, 4 ER, 2 BB, 7 K), ale soupeř je protentokrát nad naše síly. Bodově se poprvé prosazujeme až ve čtvrté směně. To je již na kopci jako reliever Áďa Smatryčenka. Jako první tým na turnaji jsme sice s Hrochy herně dokázali držet krok, to je však málo. Zápas končí za stavu 2:8 a sen o semifinále se rozplývá.

Posledním zápasem základní části je pak utkání s Klasikem Frýdek-Místek. Na kopci startuje Tobík Novosad (3.0 IP, 3 H, 3 ER, 3 BB, 5 K). Utkání s málo hity a velkou porcí met zdarma na straně soupeře je nervózní až do třetí směny, kdy šesti doběhy definitivně strháváme zápas na naši stranu. Zápas, který zavírá Tobíkův spoluhráč z U10 Pája Kaláb, končí za stavu 9:4. V základní skupině končíme na třetím místě a bohužel padáme do boje o 5. - 9. místo.

Prvním soupeřem nedělního play-off je Hippos Brno, který si na turnaji dosud nepřipsal ani jeden doběh. Zdaleka to však není jednoduché utkání. Na kopci startuje Áďa Zedník (statistiky z nedělních zápasů bohužel nejsou k dispozici), který se strike zónou bojuje od prvního nadhozu a pravidelně plní všechny mety. Bojovně se však zápasem prokousává až do osmdesátého nadhozu a v průběhu čtvrté směny předává zápas k zavření hráčce U10 Veve Růžičkové. Změna rychlosti a větší přesnost funguje a soupeř se již dále bodově neprosazuje. Zápas končí skórem 8:5.

Finálním soupeřem o páté místo v turnaji je náš největší ligový konkurent Olympia Blansko. Na kopci za nás startuje naše pošetřená dvojka Naty Worm. Rovněž Naty vydrží na kopci všech osmdesát nadhozů a přes některé mety zdarma na přísné cally, nenechává soupeře výrazně odskočit. Zápas dohazuje opět Áďa Smatryčenka. Trpělivost na pálce přináší v napínavém zápase finální zlom v páté směně, kdy zápas definitivně otáčíme v náš prospěch. K vidění je rovněž náš jediný inside-the-park homerun Tobina Latzky. Zápas vyhráváme v poměru 9:3 a z turnaje si odvážíme konečné 5. místo.

Sečteno podtrženo: 4 W a 2 L. Výsledek, který není úspěchem ani vyloženým zklamáním. Stanoveného cíle jsme nedosáhli. Jako pozitivní však bereme, že na kopci nezklamal ani jeden nadhazovač z devítičlenného bullpenu. Potěšilo nás rovněž umístění Tobina Latzky a Theo Škrabala mezi TOP 10 pálkaři poháru. Pálkařský průměr nad 0.333 udrželi ještě Áďa Smatryčenka, Naty Worm a Čenda Bilík. Horší už je přetrvávající malý tlak konce lineupu proti rychlejším nadhazovačům, který nás trápí po celou sezónu, a který brání větší konkurenceschopnosti proti lepším týmům. Nabrali jsme však cenné zkušenosti a poprvé si osahali třídenní formát turnaje. To vše se pokusíme zúročit v zářijovém boji o postupová místa na MČR, kterého chceme být i nadále účastníkem. Pokud ještě více zlepšíme naši útočnou hru, budeme lépe číst jednotlivé herní situace v klíčových fázích zápasů, pokud dokážeme pracovat s emocemi, a především pokud zvládneme hrát jako jeden tým, nemusel by to být nereálný cíl.

Závěrem ještě za tým U11 připojuji velké poděkování Matějovi a Mackovi za pomoc v turnaji.

další aktuality

Zobrazit archiv aktualit